Duszność, kaszel, męczliwość. Poznaj najważniejsze objawy choroby POChP

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) jest jedną z najpoważniejszych chorób układu oddechowego, na którą szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi na świecie, w tym około 2 milionów w Polsce. Nieleczona może prowadzić do inwalidztwa, życiowej niesamodzielności i przedwczesnej śmierci. Bardzo ważne jest zatem, aby znać podstawowe objawy choroby POChP i umieć na nie odpowiednio zareagować. Po garść praktycznych wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.

POChP, czyli choroba ogólnoustrojowa

Pomimo tego, że POChP jest chorobą diagnozowaną w układzie oddechowym, to ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego. Współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową i cywilizacyjną, występującą na całym świecie, u przedstawicieli wszystkich ras.

To jest ważne:

POChP może współwystępować z innymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Bezpośrednią przyczyną POChP jest stan zapalny w układzie oddechowym, wywołany długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza i przede wszystkim dym tytoniowy.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, co skutkuje niedotlenieniem organizmu i narastającymi problemami z oddychaniem. Trzeba przy tym podkreślić, że zmiany wywołane przez POChP są nieodwracalne – choroby nie można wyleczyć, natomiast poddaje się ona leczeniu i profilaktyce, do czego jeszcze wrócimy w naszym artykule.

To jest ważne:

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

Grupy ryzyka POChP

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc najczęściej diagnozuje się u osób używających wyrobów tytoniowych, w szczególności palących papierosy, również narażonych na bierne palenie. Nikotynizm pozostaje głównym czynnikiem ryzyka POChP, a unikanie wyrobów tytoniowych do podstawa profilaktyki tej choroby.

Coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza. Pyły zawieszone i toksyny zawarte w smogu mają skrajnie negatywny wpływ na układ oddechowy, mogąc skutkować stanem zapalnym i rozwojem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz innych poważnych chorób, w tym nowotworów.

Czynniki ryzyka POChP występują również w środowisku zawodowym, na niektórych stanowiskach pracy. Szczególnie dotyczy to przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, rolnik, metalurg, operator maszyn budowlanych, sprzątaczka, mechanik samochodowy, kosmetyczka czy fryzjerka.

Podstawowe objawy choroby POChP

POChP to choroba, która może się przez długi czas – nawet latami – rozwijać bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy. Osoby z wyżej opisanych grup ryzyka, które mają powyżej 40 lat, nie powinny zatem lekceważyć nawet z pozoru mało istotnych symptomów mogących budzić podejrzenie POChP.

Do podstawowych objawów choroby zaliczamy:

  • Przewlekły kaszel– niemający charakteru napadowego (co odróżnia go od kaszlu astmatycznego i alergicznego), pojawiający się rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia.
  • Narastająca duszność– zarówno wysiłkowa, jak i spoczynkowa (w późniejszym stadium choroby).
  • Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jeśli w plwocinie widać ślady krwi, to jest to sygnał alarmowy mogący świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, brak siły, zadyszka podczas wykonywania prostych czynności, trudności z wchodzeniem po schodach, sprzątaniem, przyniesieniem zakupów itp.

O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Co robić w przypadku podejrzenia POChP?

Jeśli podejrzewasz u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to na początek umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie zgłoszonych objawów, wywiadu środowiskowego i podstawowego badania osłuchowego podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

POChP można zdiagnozować (lub wykluczyć tę chorobę) w oparciu o specjalistyczne badania, przede wszystkim badanie spirometryczne – jest to nieinwazyjne, badanie polegające m.in. na wdmuchiwaniu zapasu powietrza do specjalnego aparatu.

Na koniec dodajmy, że choć POChP jest chorobą, której nie można wyleczyć, to wdrożenie odpowiedniego leczenia, zwłaszcza we wczesnym stadium, daje szansę na złagodzenie objawów choroby i tym samym na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Photo of author

Julian